logoprzez

naglowek-07

Opublikowano: poniedziałek, 17, grudzień 2018 08:07
Autor: Beata Wyrzykowska-Piesik

Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…
J. Słowacki

W Zabrzu wiele się dzieje, to wiemy nie od dziś. Mimo że mamy w świadomości to, że nasze miasto to przede wszystkim region poprzemysłowy, to wielu ludzi stara się od wielu już lat rozwijać zainteresowania kulturą i sztuką. Słuchamy poważnej muzyki, recytujemy, śpiewamy i tworzymy wiersze.

48418721 293192374642252 5862168272098557952 n

14 grudnia odbyło się w Centrum Organizacji Pozarządowych podsumowanie konkursu Myśli Mo Tyla, regionalnego przedsięwzięcia poetyckiego, na które wpłynęło wiele utworów z różnych stron Śląska. To, że współcześni poeci naszego miasta i regionu tworzą ciekawe i nietuzinkowe wiersze pokazali przy okazji również recytatorzy z MDK nr 2. W ich interpretacji - w krótkim programie słowno-muzycznym- mogliśmy posłuchać wierszy członków „Warsztatowni literackiej”. Było wzruszająco, nostalgicznie, a niejednemu autorowi zakręciła się łezka w oku.

48361733 292989041327092 8659360221489004544 n

Do finału jury dopuściło 9 utworów, które – co warte uwagi - autorzy podczas turnieju zaprezentowali osobiście. Jak przy rywalizacji bywa trzeba było wybrać najlepsze, co wcale nie było proste. W gronie zwycięzców znaleźli się: Danuta Mazur, Kacper Pietrenko, Julia Nita, Krystyna Postrzednik i B. Grzybek. Część z nagrodzonych to stali bywalcy „Warsztatowi literackiej” prężnie działającej w Galerii Piwnica MDK nr 2. Tam spotykają się, dzielą swoją wrażliwością, słuchają uwag, szlifują pióra pod czujnym okiem poety, krytyka literackiego, redaktora Radia Katowice, p. Macieja Szczawińskiego. Wszystko dzięki koordynującym projekt Katarzynie Boroń i Beacie Wyrzykowskiej-Piesik.

48370803 206156650328085 5014589603315712000 n

Grudniowy wieczór przez chwilę pozwolił oderwać się od ciągłego zabiegania, braku czasu, pozwolił zatrzymać się nad pięknem słowa, bo przecież niełatwo jest wyrazić to, co czujemy i myślimy. Magia słów zaczarowała nas w ten przedświąteczny wieczór, bo przecież podarowałeś mi tu i teraz, bym malowała słowem jak pędzlem…. Słowa z wiersza p. Krystyny Postrzednik w wymowny sposób zwracają uwagę, że każdy z nas jest w stanie odpowiedzieć na czar słowa lub przynajmniej się nad nim pochylić.

© Copyright 2011. „System e-informacji kulturalnej" współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „W sieci kultury – utworzenie systemu e- informacji kulturalnej na terenie Gminy Zabrze”

Ta strona używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

1. Serwis zbiera w sposób automatyczny tylko informacje zawarte w plikach cookies.

2. Pliki (cookies) są plikami tekstowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu. Przeznaczone są do korzystania ze stron serwisu. Przede wszystkim zawierają nazwę strony internetowej swojego pochodzenia, swój unikalny numer, czas przechowywania na urządzeniu końcowym.

3. Operator serwisu (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) jest podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym swojego użytkownika pliki cookies oraz mającym do nich dostęp.

4. Operator serwisu wykorzystuje pliki (cookies) w celu:

  • dopasowania zawartości strony internetowej do indywidualnych preferencji użytkownika, przede wszystkim pliki te rozpoznają jego urządzenie, aby zgodnie z jego preferencjami wyświetlić stronę;
  • przygotowywania statystyk pomagających poznaniu preferencji i zachowań użytkowników, analiza tych statystyk jest anonimowa i umożliwia dostosowanie zawartości i wyglądu serwisu do panujących trendów, statystyki stosuje się też do oceny popularności strony;

5. Serwis stosuje dwa zasadnicze rodzaje plików (cookies) - sesyjne i stałe. Pliki sesyjne są tymczasowe, przechowuje się je do momentu opuszczenia strony serwisu (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu ich usunięcia przez użytkownika lub przez czas wynikający z ich ustawień.
6. Użytkownik może w każdej chwili dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików (cookies) lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje można sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Należy pamiętać, że większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików (cookies)w urządzeniu końcowym.
7. Operator Serwisu informuje, że zmiany ustawień w przeglądarce internetowej użytkownika mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji strony internetowej serwisu.
8. Pliki (cookies) z których korzysta serwis (zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika) mogą być udostępnione jego partnerom oraz współpracującym z nim reklamodawcą.
9. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.
10. Bardziej szczegółowe informacje na temat plików (cookies) dostępne są na stronie 
ciasteczka.org.pl