logoprzez

Opublikowano: wtorek, 15, wrzesień 2020 12:15
Autor: Maja

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na Scenę familijną. W sobotę, 19 września  2020 o godz. 11:00 w sali TO TU zaprezentowana zostanie bajka muzyczna „O Jasiu, Małgosi i chatce z łakoci”.

Bajka Jaś i MałgosiaKtóż z nas nie zna bajki o rodzeństwie, które zabłądziło w lesie i trafiło do chatki z piernika i innych łakoci? Tyle różnych wersji tej historii powstało. My pokażemy Wam, jak było naprawdę… Dzieci wcale nie zabłądziły przypadkiem, a las nie był zwyczajny… Zwierzęta nie tylko potrafią mówić, ale też pięknie śpiewają i to one są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Zapraszamy na niezwykłą muzyczną bajkę o sile przyjaźni i o tym, że sprawiedliwość i dobro zawsze zwyciężą!

Czas trwania: 60 minut.

Bajka dla dzieci od 4 do 10 lat.

Bilet: ulgowy, karta seniora: 20 zł; karta Rodzina 3+: 17,50 zł - do nabycia w kasie BCK.

Spektakl przeniesiony z kwietnia 2020. Bilety zachowują ważność.

Opublikowano: wtorek, 15, wrzesień 2020 11:54
Autor: Maja

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza w piątek, 18.09.2020 na happening historyczny – „W 100. lecie powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu”.

Bytom 1919 1922 Plakat m

Gdzie się spotykamy?
plac Jana III Sobieskiego – inauguracja happeningu, wystawa, odbiór materiałów edukacyjno-informacyjnych
plac Karin Stanek – warsztaty, wystawa
plac Andrzeja Hiolskiego – wystawa

godz. 11.00 – 14.00 - Aktywności dla szkół
warsztaty, gry edukacyjne dla młodzieży szkolnej „Gramy w Powstania”, „Z Powstaniami Śląskimi w tle”, Bytom 1919-1922, wystawa Muzeum Powstań Śląskich „Śląsk – droga do Niepodległej”, wystawa plenerowa Muzeum Śląskiego „Wojciech Korfanty”, wystawa Muzeum w Sosnowcu "Zagłębie Powstań Śląskich", spacery po Bytomiu: Mapownik, Bytom w latach 1919-1922, Spacer z Wojciechem Korfantym po Bytomiu

godz. 11.00, 12.00, 13.00
BCK Bytom, pl. Karin Stanek 1, sala Akwarium, warsztaty śpiewania z Grzegorzem Płonką, zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

godz. 12.00, 13.00
MBP Bytom, pl. Sobieskiego, spotkanie z autorami książki „Korfanty. Silna bestia” Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem, zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

godz. 15.00, 15.30, 16.00, 16.30
spacery dla mieszkańców „Bytom w latach 1919 – 1922”, zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zbiórka: Muzeum Górnośląskie, ul .W. Korfantego 34, Bytom.

godz. 17.00 - spotkanie z Grzegorzem Płonką i Mirosławem Basajem, reżyserem filmu muzycznego o Powstaniach Śląskich „Powstańcze opowieści śląskie”, moderacja dr Joanna Lusek Muzeum Górnośląskie Bytom, zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, plac Karin Stanek 1, sala Gloria.

godz. 18.00 - promocja książki „Korfanty. Silna bestia” oraz spotkanie z autorami Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem, moderacja Halina Bieda, zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Miejsce: Biuro Promocji Miasta, Rynek 7.

Wydarzenie towarzyszące:
Koncert Muzyki Polskiej inaugurujący XV Międzynarodowy Festiwal G.G. Gorczyckiego (BECEK).

18.09.2020, godz. 19.00, Sala TO TU
KONCERT MUZYKI POLSKIEJ inaugurujący XV Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

Zapraszamy na koncert MUZYKI POLSKIEJ inaugurujący XV Międzynarodowy Festiwal
im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz 100-lecie powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego to wiodący festiwal muzyki klasycznej, będący wizytówką Polski w Europie i promujący wybitną postać Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, najwybitniejszego polskiego kompozytora barokowego, duchownego i kapelmistrza, urodzonego w Bytomiu.

15. Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zostanie zainaugurowany 18 września 2020 roku uroczystym koncertem w wykonaniu znakomitej klawesynistki Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz, której towarzyszyć będzie Śląska Orkiestra Kameralna pod kierunkiem Macieja Tomasiewicza. Koncert ten uczci także 100. Rocznicę powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu.

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy
Johann Sebastian Bach – Koncert d-moll BWV 1052
Georg Philipp Telemann – Concerto Polonois B-dur TWV 43:B3
Jerzy Kornowicz – Wrzeciona na klawesyn, efekty elektroniczne i orkiestrę smyczkową
Adam Wesołowski – Czas na orkiestrę smyczkową
Wykonawcy: Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn; Maciej Tomasiewicz – dyrygent;
Śląska Orkiestra Kameralna.

Bilety: 30 zł/osoby.

Opublikowano: wtorek, 15, wrzesień 2020 11:22
Autor: Maja

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza we wtorek, 22 września 2020 o godz. 17.00 na wykład HISTORIA TAŃCA. Prowadzenie: Maria Jolanta Wolna, antropolog kultury i religii

WSTĘP BEZPŁATNY - wejściówki do odbioru w kasie MCK

Historia tańca

Taniec towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Historia tańca rozpoczyna się już w paleolicie jego przedstawienia znajdujemy na ścianach jaskiń i mają one związek z magią myśliwską. Na przestrzeni wieków to taniec i pieśni przekazywały z pokolenia na pokolenie historię, legendy i tradycje. Taniec towarzyszył ludziom w ważnych wydarzeniach: narodzin, przejścia w dorosłość, zaślubin, śmierci oraz wojny. Były też tańce związane z porami roku - najczęściej miały charakter tańca w kręgu, a ich celem było umacnianie jedności grupy, zapewnienie plonów, pełniły też funkcje uzdrawiające. Każda dziedzina życia miała swój taniec, który wyrażał emocje ukazane poprzez ruch i gest. Chrześcijaństwo odrzuciło taniec - był wręcz zakazany jako grzeszny, ponieważ miał związek z kultami przedchrześcijańskimi związanymi z kultami płodności. Ale był taniec ludowy, z czasem pojawiły się tańce dworskie. Pod koniec XIX wieku taniec stał się narzędziem umacniania tożsamości narodowej. Pojawiły się wtedy tańce narodowe. Jednym z nich stało się tango argentyńskie, które będzie tematem następnego wykładu. W Nowym Świecie mieszanka kultur afrykańskiej i europejskiej przyczyniła się do powstania tańców latynoamerykańskich oraz dzisiejszych form towarzyszących kulturze popularnej.

Wykład realizowany w ramach projektu pn. projektu „Aktywny obywatel, aktywne społeczeństwo – lokalne inicjatywy społeczne” przez Fundację Społeczno – Kulturalną “Gloria Cultura”, we współpracy Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

„Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”

A już 13 października 2020 /wtorek/ godz. 17.00 zapraszamy na kolejny wykład pt.: "Gra uczuć - tango argentyńskie" .

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69
41-709 RUDA ŚLĄSKA
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl

Opublikowano: wtorek, 15, wrzesień 2020 11:28
Autor: Maja

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza do udziału w konkursie piosenki i pieśni patriotycznej Z PIOSENKĄ DO WOLNOŚCI

Z piosenką do wolnościWpisując się w obchody rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej organizuje po raz kolejny Konkurs piosenki i pieśni patriotycznej „Z Piosenką do Wolności” pod patronatem Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyny Dziedzic.

Celem konkursu jest pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu oraz utrwalanie postaw patriotycznych mieszkańców Górnego Śląska. Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 13-26 lat - solistów oraz duetów i zespołów wokalnym (maks. do 5 osób). W tym roku ze względu na pandemię konkurs będzie miał nieco inny przebieg - zgłoszenia będą przyjmowane w formie nagrań.

Zgłoszenia kandydatów w formie nagrań on-line przyjmowane będą do dnia 26 października 2020 r. na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Przesłuchania konkursowe nadesłanych materiałów odbędą się w terminie: 27-29 października 2020.
Ogłoszenie listy laureatów - 30 października 2020 na stronie MCK.
Koncert finałowy odbędzie się w MCK w dniu 4 listopada 2020 o godz. 17.00. Wstęp bezpłatny - wejściówki do odbioru w kasie MCK.

Szczegółowy REGULAMIN Konkursu oraz Karta Zgłoszenia - do pobrania na: www.mckrudasl.pl
Zapraszamy!

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69
41-709 RUDA ŚLĄSKA
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl

Opublikowano: środa, 02, wrzesień 2020 13:42
Autor: Maja

we wrześniu zapraszamy do sal kinowych Bytomskiego Centrum Kultury, w których prezentowane będą świetne filmy, w tym dwa przedpremierowo („Szarlatan” – Agnieszki Holland oraz dokument „Tony".

SALA GLORIA

Zieja04–10.09.2020, godz. 19.00 – „Zieja”
Dramat biograficzny, Polska, 2020; reż.: Robert Gliński; obsada: Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Sonia Bohosiewicz; czas trwania: 112 min. (TVP - Kinoplex).
Lata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych.

11-17.09.2020, godz. 19.00 – „Daleko od Reykjavíku”
Dramat, Dania/Francja/Islandia/Niemcy, 2019; reż.: Grímur Hákonarson; obsada: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson; czas trwania: 92 min. (Gutek - Kinoplex).
Ten ujmujący komediodramat koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się – do tej pory łagodna i pokorna – Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie.

18-20.09.2020, godz. 16.00 i 19.00; 21-24.09.2020, godz. 19.00 – „Interior”
Dramat, Polska, 2019; reż.: Marek Lechki; obsada: Magdalena Popławska, Piotr Żurawski, Ilona Ostrowska; czas trwania: 87 min. (Mówi serwis - Kinoplex).
Magda i Maciek. Dwoje trzydziestokilkulatków szukających swojego miejsca na świecie. Ona, pewna siebie kobieta, stawiająca zawodowy sukces ponad rodzinę. On, uwięziony w szponach kapitalizmu, uciekinier, który wywraca swoje życie do góry nogami. Dwoje nieznajomych, których pozornie różni wszystko.

PRZEDPREMIEROWO!!!
Szarlatan25-27.09.2020, godz. 16.00 i 19.00; 28.09-01.10.2020, godz. 19.00 – „”Szarlatan”
Dramat, Czechy/Irlandia/Polska/Słowacja, 2020; reż.: Agnieszka Holland; obsada: Ivan Trojan, Juraj Loj, Jaroslava Pokorná; czas trwania 100 min. (Gutek - Kinoplex).
w najnowszym filmie Agnieszka Holland, zagłębia się w duszę czeskiego uzdrowiciela – samouka Jana Mikoláška, który urodził się pod koniec XIX wieku. Podobnie jak ojciec zdecydował się na karierę ogrodnika, szybko jednak zaraził się pasją do leczenia. W tajniki niekonwencjonalnej medycyny wprowadzał go wybitny pionier elektroterapii Valentin Zeileisa i zielarka Mülbacherová.

SALA KI-NOWA

04–10.09.2020, godz. 18.30 – „Najgorsze Wiersze świata”
Dramat/komedia Węgry, 2018; reż.: Gábor Reisz; obsada: Gábor Reisz, Katica Nagy, Zsolt Kovács, Rachel Alig; czas trwania: 90 min. (Aurora - Kinoplex).
Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna,
w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt.

11-17.09.2020, godz. 18.30 – „Ema”
Dramat, Chile, 2019 r., reż.: Pablo Larraín; obsada: Mariana Di Girolamo, Gael García Bernal, Santiago Cabrera; czas trwania: 102 min. (SNH).
Nieuchwytna jak płomień, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Taniec to dla niej całe życie – dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem-choreografem podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat, a na zgliszczach starego porządku wyrasta zupełnie nowy – gdzie kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia.

Tonny HalikPRZEDPREMIEROWO!!!
18-20.09.2020, godz. 15.30 i 18.30; 21-24.09.2020, godz. 18.30 - „Tony Halik”
Dokumentalny Polska, 2020; reż.: Marcin Borchardt; obsada: Elżbieta Dzikowska; czas trwania: 90 min. (Mayfly).
Reżyser zabiera nas w podróż śladami jednego z najwybitniejszych podróżników XX wieku. Jest to obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów archiwalnych, nakręconych przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie. Tony Halik, za pomocą swoich kultowych programów przenosił co wieczór miliony Polaków w miejsca, które im się nawet nie śniły. Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoło na każdym kroku.

25.09-01.10.2020, godz. 18.30 – „A potem tańczyliśmy”
Melodramat, Francja/Gruzja/Szwecja, 2019; reż.: Levan Akin; obsada: Levan Gelbakhiani, Bachi Valishvili; czas trwania: 105 min. (Tongariro).
Zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani) od najmłodszych lat trenuje
w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

---------------------------------------------------------------------------------
Cena biletu - sala Gloria: 15 zł; sala Ki-Nowa: 13 zł
Cena biletu Rodzina 3+: 8 zł (UWAGA! Te bilety obowiązują TYLKO w sali Ki-Nowej)
Cena biletu Karta Seniora: 10 zł (UWAGA! Te bilety obowiązują TYLKO w sali Ki-Nowej)
Wstęp wyłącznie w maseczkach. Ilość miejsc ograniczona.
Szczegóły www.becek.pl! Zapraszamy.

Nowe godziny otwarcia kasy biletowej
Od dnia 1 września 2020 obowiązują nowe godziny otwarcia kasy biletowej BECEKU:
od poniedziałku do piątku: 9.00 - 13.00 i 16.00 - 20.00
sobota, niedziela: 16.00 - 20.00.
Z uwagi na trwajacy COVID-19, zachęcamy do zakupu biletów online na https://bilety.becek.pl/

© Copyright 2011. „System e-informacji kulturalnej" współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „W sieci kultury – utworzenie systemu e- informacji kulturalnej na terenie Gminy Zabrze”

Ta strona używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

1. Serwis zbiera w sposób automatyczny tylko informacje zawarte w plikach cookies.

2. Pliki (cookies) są plikami tekstowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu. Przeznaczone są do korzystania ze stron serwisu. Przede wszystkim zawierają nazwę strony internetowej swojego pochodzenia, swój unikalny numer, czas przechowywania na urządzeniu końcowym.

3. Operator serwisu (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) jest podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym swojego użytkownika pliki cookies oraz mającym do nich dostęp.

4. Operator serwisu wykorzystuje pliki (cookies) w celu:

  • dopasowania zawartości strony internetowej do indywidualnych preferencji użytkownika, przede wszystkim pliki te rozpoznają jego urządzenie, aby zgodnie z jego preferencjami wyświetlić stronę;
  • przygotowywania statystyk pomagających poznaniu preferencji i zachowań użytkowników, analiza tych statystyk jest anonimowa i umożliwia dostosowanie zawartości i wyglądu serwisu do panujących trendów, statystyki stosuje się też do oceny popularności strony;

5. Serwis stosuje dwa zasadnicze rodzaje plików (cookies) - sesyjne i stałe. Pliki sesyjne są tymczasowe, przechowuje się je do momentu opuszczenia strony serwisu (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu ich usunięcia przez użytkownika lub przez czas wynikający z ich ustawień.
6. Użytkownik może w każdej chwili dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików (cookies) lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje można sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Należy pamiętać, że większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików (cookies)w urządzeniu końcowym.
7. Operator Serwisu informuje, że zmiany ustawień w przeglądarce internetowej użytkownika mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji strony internetowej serwisu.
8. Pliki (cookies) z których korzysta serwis (zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika) mogą być udostępnione jego partnerom oraz współpracującym z nim reklamodawcą.
9. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.
10. Bardziej szczegółowe informacje na temat plików (cookies) dostępne są na stronie 
ciasteczka.org.pl