logoprzez

Opublikowano: poniedziałek, 02, marzec 2020 14:32
Autor: Maja

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza w sobotę, 14 marca 2020 o godz. 16.00 na Kabaret Nowaki w programie "Za granicą żartu".

Kabaret Nowaki

Nowaki to młoda, zdolna i wybitnie energetyczna trójka zielonogórskich artystów. Ich talent i kreatywna praca przynoszą rezultaty w postaci wypełnionych po brzegi sal i śmiejącej się widowni, która polubiła ich charakterystyczną ekspresję i oryginalny sposób poruszania tematyki obyczajowej. W skład kabaretu wchodzą Adrianna Borek – kobieta, potrafiąca wcielić się w każdą postać, Tomasz Marciniak i Kamil Piróg – pełni energii, którą zarażają widownię, świetnie sprawdzający się także w roli konferansjerów.

Młodość i doświadczenie Nowaków procentują na każdym występie. Z chęcią podejmują się trudnej i ryzykownej rozmowy z publicznością, co przeradza się we wspólną i niepowtarzalną zabawę. Kabaret Nowaki potrafi zarazić dobrym humorem najbardziej ponurego widza. Połączenie energii i kreatywności tych trzech artystów tworzy zupełnie nowatorską jakość na polskiej scenie kabaretowej. Znani z wielu produkcji telewizyjnych m.in. "Paranienormalni Tonight" i "Kabaret na żywo", gospodarze "Płockich Nocy Kabaretowych" oraz "Polskiej Nocy Kabaretowej", uczestnicy wszystkich największych telewizyjnych festiwali kabaretowych. Ich żywiołem są jednak występy na żywo i bezpośredni kontakt z publicznością. To tu czują się jak ryby w wodzie, bawiąc widzów w sposób nieskrępowany i spontaniczny. Z chęcią podejmują się trudnej i ryzykownej rozmowy z publicznością, co przeradza się we wspólną i niepowtarzalną zabawę.

"Za granicą żartu" to program Kabaretu Nowaki, w którym publiczność zostanie zabrana w daleką rozrywkową podróż. Nowaki wznoszą kabaret w zupełnie nowy, kosmiczny wręcz wymiar. Daleko za granicą tego, co znaliście dotychczas znajdziecie zupełnie nowe skecze, premierowe postacie i śmiech jakiego jeszcze nie zaznaliście.

Bilety w cenie: 90 zł (parter), 80 zł (balkon).
Rezerwacja biletów tel.: 32 248 62 40 lub 512 024 062, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kup bilet online na: www.mckrudasl.pl

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69
41-709 Ruda Śląska
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl

Opublikowano: poniedziałek, 02, marzec 2020 14:26
Autor: Maja

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza w piątek, 13 marca 2020 o godz. 19.00 na "Rubinowe gody", niewąska komedia teatralna.

Rubinowe gody

Marian i Grażyna – pospolici małżonkowie w podeszłym wieku – obchodzą czterdziestą, „rubinową” rocznicę ślubu. Ufundowany im przez córkę pobyt w luksusowym hotelu zmieni ich życie. Skonfrontowani z luksusem i nowoczesnością, są zmuszeni zmierzyć się ze swoimi kompleksami i z tym, jak bardzo prowincjonalna zaściankowość ich ośmiesza - nie wiedzą, jak otworzyć drzwi na kartę, zamiast podanych owoców morza raczej wolą kiełbasę z walizki, a strefa spa wydaję się dla nich niebezpieczną egzotyką.

Łańcuch zdarzeń uruchamia kłamstwo Ktosia – konserwatywnego polityka wyższego szczebla oczekującego nominacji na stanowisko ministerialne. Półnagi Ktoś, koczujący pod łóżkiem jubilatów, usiłuje uniknąć skandalu obyczajowego (romans z „młodą, ładną sekretareczką”), ukrywając prawdziwą tożsamość – twierdzi, że został wynajęty przez małżonków w charakterze żigolaka. Zwariowany kwartet uzupełnia frywolny Portier o pseudonimie Danny. W finale stateczni do tej pory Marian i Grażyna decydują się czerpać z życia pełnymi garściami, odkrywając na nowo – chociaż nieco rubasznie – swoją seksualność. Ale utwór ma również drugie dno. Rubinowe gody, choć będące przede wszystkim komedią omyłek, punktują zjawisko politycznych machloj, w tym nepotyzmu, kupczenia stanowiskami w celu zatuszowania różnej maści skandali. I kiedy wydaje się, że akcja prowadzi do powikłanego, ale jednak szczęśliwego zakończenia, Portier, niczym rasowy trickster, ujawnia demaskatorski charakter swoich działań…

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Kędziora
Scenografia: Marta Śniosek-Masacz
Produkcja: Kamila Kędziora - Agencja Kreatywna
Premiera: październik 2019

Wystąpią: Dorota Nowakowska ("Ranczo"), Krzysztof Kiersznowski ("Kiler", "Barwy szczęścia") oraz Paweł Ferens / Marcin Trzęsowski, Maciej Zuchowicz / Sławomir Doliniec.

Bilety w cenie: 65 zł (parter i balkon)
Rezerwacja biletów tel.: 32 248 62 40 lub 512 024 062, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kup bilet online na: www.mckrudasl.pl

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69
41-709 Ruda Śląska
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl

Opublikowano: poniedziałek, 17, luty 2020 14:50
Autor: Maja

Z okazji 100. rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego, Bytomskie Centrum Kultury zaprasza w czwartek, 20 lutego 2020 r. do Bytomia na uroczyste obchody tego ważnego dla Górnego Śląska wydarzenia.

plakat m

W trakcie obchodów zorganizowane będą:

 • Spacery po Bytomiu „Śladami Wojciecha Korfantego”, przybliżające ważne miejsca na mapie miasta związane z walką o przynależność regionu do państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej:
  - w godz. 9.00 – 13.30 dla uczniów wszystkich typów szkół;
  - w godzinach: 15.30, 16.00, 16.30, 17.00 dla zaproszonych gości i mieszkańców (zapisy w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7).
 • Od godz. 14.00 - część oficjalna uroczystości na bytomskim Rynku z udziałem kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, mieszkańców i władz Bytomia oraz przedstawicieli miast Metropolii, Urzędu Marszałkowskiego, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, posłów i senatorów RP;
 • złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową upamiętniającą Wojciecha Korfantego oraz tablicą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego;
 • pamiątkowe zdjęcie: BYTOM 20.02.2020. Zapraszamy mieszkańców województwa do udziału w obchodach – założenia strojów z epoki i do wspólnego zdjęcia. Razem ułożymy na płycie bytomskiego Rynku napis BYTOM 20.02.2020.
 • Godz. 18.00 - obchody zakończy koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” na dziedzińcu bytomskiego Sądu Rejonowego, który w tamtych latach był miejscem organizowanych wieców przed plebiscytowych (wejściówki do odbioru w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7). Koncert będzie tożsamy z wydaną w ubiegłym roku przy płytą CD o tym samym tytule.

Organizatorami uroczystości są: Miasto Bytom, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej o/Katowice, Bytomskie Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Partnerzy: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Archiwum Państwowe w Katowicach, Biuro Programu Niepodległa oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Mecenat: Województwo Śląskie. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Opublikowano: czwartek, 27, luty 2020 09:49
Autor: Maja

W ubiegłym roku w ramach projektu ”Rudy plays Shakespeare” Amfiteatr Buk zrealizował „Sen nocy letniej”. Z wielkim powodzeniem, bowiem wszystkie pokazy odbyły się przy nadkompletach publiczności, a w tym roku spektakl został zaproszony na Wodzisławską Noc Teatrów.

wesele promo

Amfiteatr nie spoczął na laurach i w tym roku szykuje nie mniej ambitny projekt – realizację ponadczasowego „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. I znowu nie angażuje wyłącznie aktorów zawodowych, ale otwiera scenę dla ludzi utalentowanych, którzy chcą się sprawdzić jako aktorzy. Porwał się na trudne zadanie, ale konsekwentnie likwiduje bariery i podziały na sztukę wysoką i niską, waszą i naszą. Nie znaczy to bynajmniej iż idzie na jakiekolwiek kompromisy i łatwiznę. Ktokolwiek był na „Śnie nocy letniej usłyszał czysto podany tekst w arcytrudnym tłumaczeniu Koźmiana, zagrany z fantazją w plenerze Amfiteatru Buk. Zapewniamy, że także „Wesele” zadowoli nawet bardzo wymagających estetycznie widzów.

Premiera planowana jest na przełomie maja i czerwca. Odbędzie się w Górkach Śląskich, ale kolejne pokazy będą odbywać się na przemian w Górkach i Rudach. Zapraszamy wszystkich, który chcą się zakochać w niezwykłym tekście mistrza Wyspiańskiego.

Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek, 3 marca o godzinie 18.00 w leśniczówce w Amfiteatrze Buk (Rudy, ul. Brzozowa 37).

Opublikowano: czwartek, 13, luty 2020 12:19
Autor: Maja

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza w sobotę, 22 lutego 2020 o godz. 18.00 na ITALO DISCO, czyli Muzyczną Podróż Spaghetti Dance, recital - wyst. Nicola Palladini.

Italo Disco

Lata 80 w Polsce?
Meblościanka, boazeria lub tapety na ścianach, kaseciak Kasprzak, telewizor Rubin i paprotka w doniczce. To czas deficytów, stanu wojennego, obniżenia poziomu produkcji i tym samym poziomu życia. To puste wieszaki i półki w sklepach. Wszystko, co docierało do Polski z Zachodu, było mocno spóźnione. W opowieści o latach siermiężnego komunizmu nie może zabraknąć relaksów, pochodów pierwszomajowych i dni bezmięsnych. Polacy przekonali się, że prawie niczego już nie ma, bowiem oprócz mięsa na kartki był też alkohol. Te wszystkie niedogodności osładzała ludziom muzyka.

Polacy uwielbiali ITALO DISCO i do dziś z nostalgią wspominają czasy, gdy w marmurkowych jeansach z Pewexu słuchali na kaseciaku Kasprzak Sabriny. Jej „Boys” zna do dziś każdy, a i inne dyskotekowe przeboje lat 80.: „Gloria”, „Dolce Vita”, „I like Chopin”, „Tora Tora”, „Everlasting Love”, "Cheri Cheri Lady" czy nieśmiertelne „Sempre Sempre” lub „Felicita’” duetu Al Bano i Rominy Power cieszą się niesłabnąca popularnością.

Nicola Palladini zabierze Was tym razem w MUZYCZNĄ PODRÓŻ SPAGHETTI DANCE przez lata schyłku PRL, gdzie szczytem marzeń był Fiat 126p, a w soboty Krystyna Loska w duecie z Janem Suzinem prowadzili Koncert Życzeń. Udacie się z nim w powrót do przeszłości, gdzie na dyskotekach królowały: „Vamos a la playa/No tengo dinero”, „Flames of Love”, „Sara’ perche’ ti amo”, „Acapulco”, „Mamma Maria”, „Buona Sera Ciao Ciao”, „Ciao Ciao Siciliano”...

Reżyseria: Nicola Palladini
Scenariusz: Małgorzata Wojtulewicz i Nicola Palladini
Występuje: Nicola Palladini

Bilety w cenie: 40 i 30 zł
Rezerwacja biletów tel.: 32 2486 240 lub 512 024 062, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
KUP BILET ON-LINE na: www.mckrudasl.pl

Rudzka Karta Seniora: rabat 20 procent (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69
41-709 RUDA ŚLĄSKA
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl

© Copyright 2011. „System e-informacji kulturalnej" współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „W sieci kultury – utworzenie systemu e- informacji kulturalnej na terenie Gminy Zabrze”

Ta strona używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

1. Serwis zbiera w sposób automatyczny tylko informacje zawarte w plikach cookies.

2. Pliki (cookies) są plikami tekstowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu. Przeznaczone są do korzystania ze stron serwisu. Przede wszystkim zawierają nazwę strony internetowej swojego pochodzenia, swój unikalny numer, czas przechowywania na urządzeniu końcowym.

3. Operator serwisu (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) jest podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym swojego użytkownika pliki cookies oraz mającym do nich dostęp.

4. Operator serwisu wykorzystuje pliki (cookies) w celu:

 • dopasowania zawartości strony internetowej do indywidualnych preferencji użytkownika, przede wszystkim pliki te rozpoznają jego urządzenie, aby zgodnie z jego preferencjami wyświetlić stronę;
 • przygotowywania statystyk pomagających poznaniu preferencji i zachowań użytkowników, analiza tych statystyk jest anonimowa i umożliwia dostosowanie zawartości i wyglądu serwisu do panujących trendów, statystyki stosuje się też do oceny popularności strony;

5. Serwis stosuje dwa zasadnicze rodzaje plików (cookies) - sesyjne i stałe. Pliki sesyjne są tymczasowe, przechowuje się je do momentu opuszczenia strony serwisu (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu ich usunięcia przez użytkownika lub przez czas wynikający z ich ustawień.
6. Użytkownik może w każdej chwili dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików (cookies) lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje można sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Należy pamiętać, że większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików (cookies)w urządzeniu końcowym.
7. Operator Serwisu informuje, że zmiany ustawień w przeglądarce internetowej użytkownika mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji strony internetowej serwisu.
8. Pliki (cookies) z których korzysta serwis (zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika) mogą być udostępnione jego partnerom oraz współpracującym z nim reklamodawcą.
9. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.
10. Bardziej szczegółowe informacje na temat plików (cookies) dostępne są na stronie 
ciasteczka.org.pl